Kaledere Mah. Şehit Osman Ustaoğlu Sok. No:17 Kat:1 Ünye/ORDU
trende

Ünye Gezilecek Yerler

17.06.2019
5
Ünye Gezilecek Yerler

Ünye Gezilecek Yerler

Ünye gezi rehberi kapsamında Ünye’nin tarihi ve doğal güzelliklerini sizlere sunuyoruz. Karadeniz’in incisi Ünye’de bulunan en özel kentler arasındaki Ünye, Ordu’nun güzide merkezlerindendir. Gün doğumuna şahit olunması muhtemel olan sahili, en güzel manzaraları ziyaretçisine sunar. Şimdi Çiçek İnşaat farkıyla Ordu’nun muhteşem kenti Ünye’yi tanıyalım.

Son dönemde artan Karadeniz turizmine bağlı olarak ilgi görmeye başlayan Ünye, Karadeniz’in ve Ordu’nun en büyük kenti olma özelliğine sahiptir. Karadeniz’e sadece bu kent için gelenler, sahillerine, temiz denizin, tuzlu havasına aşık olanlar vardır. Yolu buradan geçti diye Ünye’de bir çay içmeden yoluna devam etmeyenler de mevcuttur. O yüzden Karadeniz’in incisi olarak anılan kent, iskelesinin güzelliği ile gönülleri fethetmektedir.

Sabaha karşı gün doğumunun izlenebileceği en güzel yer olan Ünye iskelesi, deniz ile karşıdaki ormanın birleşmesi ile maviyle yeşili birbirine katar. Sahilde satılan simitleri ile meşhur iskelede martı sesleri duyulmaya başladığında gün çoktan doğmuş olur.

Her sokağının denize çıkması ile bilinen şehir, sokaklarında kaybolunamaması ile ün yapmıştır. Yokuş aşağı düz bir şekilde yüründüğünde her yol denize çıkar. Özellikle ailelerin yaşadıkları evlerin büyük bahçeli oluşu dikkat çekerken, neredeyse her evin kapısının ince işçilik ürünü olması, şehirdeki oymacılık mesleğinin adeta bir seslenişidir. Evlerin pencere kenarlarındaki pervazlarda, kapılarda, avlularda ince işçiliğin esintileri görülür.

Plajları ile ünlü kent, içerisinde kaleler, milli parklar ve tarihi eserlerin bulunduğu mahalleler barındırır. Kentte evleri ile ünlü sahil kenarı mahallelerinde fotoğraf çektirmek isteyen çok sayıda turist ile karşılaşabilirsiniz. Ünye’deki en güzel yapıları birlikte inceleyelim.

Ünye Kalesi

Ünye turistik yerler listesi yapacak olsak, Ünye Kalesi, 6. Yüzyıla ait yapım tarihi ile ilk sıraya geçerdi. Ünye’nin 7 kilometre  batısında bulunan volkanik bir tepe üzerine kurulu kale, dağın etek kısmı oyularak yapılmıştır. 6- 7. Yüzyıllarda müstahkem mevkii olarak kullanılmakla birlikte, Girişi Grek tapınaklarını andırır. Yan duvarları iç bükey ve kavisli bir mimariyle dizayn edilen yapı, bu özelliği ile döneminin mimari bilgisinin ötesinde bir el tarafından yapıldığını belgelemektedir. İçerisinde oyma resimlerle dolu duvarlar bulunduran kale, mağara ve kuyulara da ev sahipliği yapmaktadır.

ünye kalesi

Asarkaya Milli Parkı

Ünye’ye 6 kilometre uzaklıktaki bu sakin güzelliği kesinlikle keşfetmelisiniz. Deniz seviyesinden 385 metre yüksekte bulunan park, Karadeniz’i ve Ünye’yi kuş bakışı seyretmenize imkan tanımaktadır. Manzarasında deniz ile ormanı bir araya getirerek muhteşem bir göz ziyafeti sunan park, geniş piknik alanları, çocuk oyun bahçeleri, spor ve aerobik merkezlerini de bünyesinde bulundurur.

ünye asarkaya milli parkı

Çamlık

Ünye’de gezilecek yer tavsiyesi verilecekse Çamlık’ı söylememek olmaz! Denizin kenarında Karadeniz’e has yeşil tonlarından bir geçit olan Çamlık, misafirlerine muhteşem bir yürüyüş alanı sunmaktadır. Yürüyüşten sonra deniz fenerine gidip manzara karşısında güzel bir çay içebilir, şehrin içinde bulunan bu muhteşem imkandan yararlanabilirsiniz.

ünye çamlık

 

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz:

Ünye İnşaat Firması

Ünye inşaat Şirketi